Sny wciąż dla ludzi są wielką tajemnicą. Naukowcy od dłuższego czasu badają ich role i pochodzenie. Na fabułę i przebieg naszych snów mają nie tylko wpływ nasze doświadczenia, ale także wiek czy płeć. Rzadko zwracamy uwagę na to co miało w nich miejsce lub czy niosą ze sobą jakieś przesłanie.
Powtarzające się sny
Jednak najciekawszym tematem wydają się być powracające sny. Z pewnością każdy z nas, choć raz w życiu, doświadczył nawracającego snu. Kiedy w grę wchodzą koszmary lub sen powtarza się kilkukrotnie znacznie bardziej wzbudza naszą ciekawość.
Co oznaczają powtarzające się sny?
Nawracającym snem nazwiemy sen, który powtarza się lub powtarzał wielokrotnie przez pewien czas. Najczęściej w temacie snów, które powracają do nas co jakiś czas wyróżnia się koszmary. Mogą być one odzwierciedleniem traumatycznych wyrażeń z przeszłości, a niekiedy przedstawiają one obrazy zupełnie abstrahujące od rzeczywistości. W temacie snów, które powracają do nas wyróżnia się również sny o:
- wypadających zębach
- brak kontroli nad pojazdem
- ukryte pomieszania lub brak możliwości wyjścia
- latanie lub brak kontroli podczas latania
- nagość w miejscach publicznych
- brak możliwości zapalenia światła
- topienie się
- ucieczka przed kimś lub czymś
- brak możliwości poruszania się lub utrata mowy
- spotkanie we śnie osoby zmarłej lub tej, z którą straciliśmy kontakt
- próba zatrzymania odjeżdżającego autobusu lub auta
Historii jednak może być wiele więcej i zależne będą one od przeżyć osoby śpiącej. Powody, dlaczego śni nam się jeden sen przez dłuższy czas są bardzo indywidualne. Możliwe jest, że to podświadomość próbuje zwrócić naszą uwagę na daną sytuacje lub przekazać nam, że w naszym życiu dzieje się coś złego, przed czym próbuje ona nas ostrzec. Może to być wywołane np. przez zespół stresu pourazowego lub stany lękowe. Osoby po wypadkach samochodowych często śnią o pędzącym samochodzie, w którym nie działają hamulce lub nie są w stanie nad nim zapanować. Osoby cierpiące na epilepsję lub zaburzenia obsesyjno-kompulsywne również mogą spotykać się z nawracającym snem.
Istnieją teorie, że zjawisko to spotyka osoby, którym brakuje równowagi w życiu. Skupiają się one często na jednej sprawie, zapominając o konieczności zadbania o inne strefy naszego życia. Najpopularniejszym teoriami głoszonymi przez badaczy i naukowców są m.in. teoria Freuda, który uważał, że sny które do nas wracały wykazywały przejawy neurotycznych, nawracających zachowań kompulsywnych. Fiński neurobiolog Antti Revonsuo nawracające sny tłumaczył jako biologiczną funkcję snu. Miała ona na celu ukazać śniącemu zagrożenie i zasygnalizować potrzebę obrony – teoria jednak nie przyjęła się z dużym uznaniem. Uważano, że mało snów wykazuje realne zagrożenia.