Dzisiaj mamy: poniedziałek, 16 maj 2022
Jak interpretować sny - alesennik.pl

Interpretacja snów

Arystoteles powiedział: „sen to nic innego jak kontynuacja myśli w stanie spoczynku”. Jest to powszechny i masowy proces dla nas wszystkich, który zachodzi w stanie spoczynku, w którym myśli są przekształcane w obrazy.
Przez tysiące lat ludzie fascynowali się snami, uważając je często za sposób na przewidywanie przyszłości. Wielu psychologów próbowało znaleźć sposób na interpretacje snów i wyjaśniania ich znaczenia. Freud jako pierwszy doszedł do wniosku, że sny odzwierciedlają wszystko to, co niesie ze sobą ludzka nieświadomość i co ukrywa w głębi.

Dzisiaj naukowcy robią ogromne postępy i możliwości interpretacji snów są coraz większe. Pozwala to zabrać nas tam, gdzie oczywistość nie dociera. Psycholodzy zgodni się, że interpretacja snów jest podstawowym kluczem do lepszego poznania siebie i wyjaśnienia wielu naszych wątpliwości lub problemów.

Z psychologicznego punktu widzenia jest to proces homeostatyczny, który pozwala nam ustalić równowagę zarówno ciała, jak i procesów poznawczych, przy czym czynność snu jest niezbędna dla pełnej sprawności naszego organizmu. Ale co oznacza to, o czym śnimy?

Księga Snów - alesennik.pl - Znaczenie snów

Co oznaczają sny?

Sny odnoszą się do „innej sceny psychicznej”, to znaczy do płaszczyzny nieświadomości, gdzie scena jest ułożona z pozornie nielogicznych obrazów i skryptów, które wskazują na zdeformowaną realizację cenzurowanych pragnień, ponieważ w nich przejawiają się ludzkie najbardziej tłumione impulsy.

Freud twierdził, że sen umożliwia i gwarantuje ciągłość odpoczynku w obliczu bodźców zewnętrznych. Wiele razy człowiek doświadcza, że wiele z marzeń sennych przedstawianych jest w postaci niedorzecznych obrazów, czasem niepokojących, a innym razem przyjemnych. Ale dlaczego tak jest?

Zobacz również:

Praca ze snem

Sny mają manifestowaną treść, którą jest utajona. Za tym kryje się oczywisty „nonsens” snu. Utajone myśli (fantazje, pragnienia, pozostałości dnia) są więc przekształcane w treść, którą świadomości trudno uznać za logiczne.
Jest to zjawisko znane jako „praca tworzenia snów”. W nim pojawiają się pewne mechanizmy, które składają się na jego zawartość. Są one powodowane przez cenzurę ruchu oporu, której funkcją jest maskowanie pragnień tak, aby były nierozpoznawalne dla waszej świadomości.

Jak interpretować sen?

Treść snu powinna być analizowana bardzo starannie i dokładnie w znaczeniu do każdego obrazu i szczegółu, jaki pojawia się w nim pojawia. Interpretacja snu nie będzie polegała na dodawaniu z góry przyjętego znaczenia do obrazu. Oznacza to, że nie można użyć jednej „skali”, czy „słownika” ani „systemu równoważności”. Interpretacja jest możliwa dzięki własnym skojarzeniom.

Celem interpretacji jest nie tyle sens, co sprowadzenie elementów znaczących do ich nonsensu, aby znaleźć wyznaczniki wszystkich zachowań. Sen można zinterpretować przy pomocy kilu kroków, takich jak:

 • Krok pierwszy
  Znaczenie snów jest czymś osobistym i nieprzekazywalnym. To, o czym dana osoba śni, odzwierciedla część jej wnętrza, jej uczuć, lęków czy wątpliwości. Nie można traktować tego uniwersalnie czy odnosić jakiejś grupy osób. Nie można tego generalizować. Sny zawsze są odbiciem myśli i wykazują cechy osoby, która je śni.
 • Krok drugi
  Nie daj się omamić wizji snu. Chociaż w naszych snach widzimy pewne obrazy, ogólnie rzecz biorąc, znaczenie naszych snów nie może być interpretowane dosłownie.
 • Krok trzeci
  Po przebudzeniu warto zapisać to, o czym się śniło. Należy robić to ze szczegółami, zwrócić uwagę na wszystko, co przykuło naszą uwagę, nawet jeśli są to proste, czy nic nie znaczące na pierwszy rzut oka detale. Wszystkie szczegóły naszych snów są niezwykle ważne przy odczytywaniu ich znaczenia.
 • Krok czwarty
  Koniecznie trzeba analizować każdy obiekt snu z osobna i traktować go jako symbol. Znaczenie każdego z tych symboli będzie zależeć od tego, co oznaczają one dla ciebie w twoim życiu, czy są to proste przedmioty, do czego je odnosisz, o czym ci przypominają, co dla ciebie reprezentują. To samo dzieje się z ludźmi.
 • Krok piąty
  W tym etapie popatrz na każdą czynność, jaka pojawia się we śnie, na każde działanie. One podobnie będą miały znaczenie, należy je spisać, biorąc pod uwagę jakie znaczenie ma dla ciebie każde z działań, czy je lubisz, czy cię nudzi, które z nich sprawiają, że czujesz się w określony sposób. Pozwoli to lepiej zinterpretować twój sen.

Stwórz swoją osobistą interpretację poprzez to, jak rozwija się twój sen, ale zamiast tego, co śnisz, wprowadzaj osobiste znaczenie, jakie ma dla ciebie każdy symbol i działanie. W ten sposób stworzysz historię, która ujawni coś o Twojej osobowości, być może coś, co Cię niepokoi.

, , , , , , ,